Prešov je krásne mesto a viete, že za socializmu to bola aj obľúbená destinácia hviezdicových zájazdov? Túto lokalitu navštevovali aj ľudia z Českej republiky a tamojšie prostredie im mnohokrát učarovalo natoľko, že tu mohli nájsť aj svoju životnú lásku odsťahovať sa do Prešova natrvalo. Východné Slovensko sa vyznačuje veľmi príjemným a slnečným podnebím, a tak vám tu k príjemnému životu bude schádzať už len vhodná stavebná parcela, rodinný dom a samozrejme aj pitná voda. Tú je možné čerpať z vlastného vrtu a využiť tak nezávislosť na vodárenskej sieti mestského vodovodného radu. Na čo by ste však nemali zabúdať, je v Prešove rozbor vody. Musíte bezpodmienečne poznať jej zloženie z rôznych hľadísk, aby ste sa podľa toho mohli následne zariadiť a vodu patrične upravovať. Čo by vás malo v prvom rade zaujímať as čím vás tiež zoznámia tí, čo budú rozbor vody vykonávať?
Ťažké kovy – prítomnosť ťažkých kovov zaťažuje najmä pečeň a obličky, sú to jedny z najnebezpečnejších toxických látok, ktorým by sme sa mali vyvarovať a vhodným spôsobom ich z vody odfiltrovať. Ako doplnkovú detoxikačnú metódu na odstránenie ťažkých kovov (nielen z vody) môžete užívať sladkovodné riasy Chlorellu a Spirulinu.
Pesticídy – toto je v súčasnej dobe veľký problém, vysoký obsah pesticídov vykazuje aj karcinogénne účinky a bohužiaľ sa tieto látky vyskytujú hojne ako v prírode, tak aj v niektorých potravinách. Rozbor pitnej vody vás na ne bezpečne upozorní.
Železo a mangán – tieto prvky sú síce bezpečné a sú bežnou súčasťou životného prostredia, ale len v určitej koncentrácii. Pokiaľ sa zvýši, môže preťažovať najmä pečeň, nervovú sústavu a mozog, srdcovo-cievny systém a imunitný systém.
Dusičnany – podobné je to aj s dusičnanmi, samy o sebe škodlivé nie sú, ale opäť sa nesmú prekročiť limitné koncentrácie.
Tvrdosť – pre ľudské telo aj pre domáce spotrebiče je najvhodnejšia stredne tvrdá voda, aj keď spotrebičom viac vyhovuje voda mäkká. Príliš tvrdá voda nie je vhodná ani na pitie, ani na využitie v kuchyni alebo v práčovni.